Kdo napoveduje vreme?

vremenska napoved

Vremenska napoved ni tako preprosta, kot se nam morda zdi na prvi pogled. V ozadju je namreč bistveno več zadev, kot si sploh lahko predstavljamo. Slednje pa zagotovo najbolje vedo tudi strokovnjaki, ki napovedujejo vreme. Imenujejo se meteorologi.

Seveda meteorolog ne napoveduje zgolj vremena, temveč počne še druge številne dejavnosti, na primer skrbi za nadzor kakovosti vremenskega opazovanja, določa, kje je treba postaviti novo meteorološko postajo. Obenem skrbi za vremenske podatke, skrbi za primerno arhiviranje podatkov, izvaja prostorske in časovne nadzore podatkov in še bi lahko naštevali.

Osebnostne lastnosti dobrega vremenoslovca

Vreme torej napoveduje meteorolog. Seveda pa verjetno ne more vsak postati takšen strokovnjak, saj so za to potrebne nekatere osebnostne lastnosti. Zelo pomembna je na primer natančnost pri preverjanju in pri obdelovanju podatkov. Samo delo oziroma vremenska napoved zahteva samostojno odločanje, vztrajnost in ne nazadnje tudi sposobnost timskega dela, smisel za znanstveno pa tudi raziskovalno delo.

vremenska napoved meteorologija
Voditelj vremenske napovedi ni nujno kvalificiran kot meteorolog. Priprave na voditelja vremena se razlikujejo glede na državo in medije. Lahko sega od uvoda v meteorologijo za televizijskega voditelja do diplome iz meteorologije na priznani univerzi.

Prav tako se vse bolj uveljavlja tudi meteorologova vloga pri komuniciranju z javnostjo. Nastopa po televiziji, kjer se direktno pokaže rezultat vsakodnevnega dela.

Delovni pripomočki napovedovalca vremena

Meteorolog pri svojem delu uporablja številne pripomočke, ki omogočajo, da je vreme napovedano čim bolj natančno oziroma pravilno. Vsem vejam na področju meteorologije je skupna uporaba računalnikov, ki vključuje izjemno veliko programske opreme. Slednje jim zagotavlja zbiranje, prenos in obdelovanje velikih količih podatkov. Podatke pa izmerijo s pomočjo merilnih inštrumentov.

Seveda je poleg elektronskega medija potrebna še zelo dobro založena knjižnica s strokovno literaturo, z revijami in elaborati.

Kakšni so pogoji dela za meteorologa?

Za vremenoslovca delo v operativnih dežurnih službah, napovedovanje vremena in drugo poteka večinoma nepretrgoma. Posledično je delovni čas razdeljen v posamezne turnuse. Z leti se pri takšnih osebah lahko pričnejo na primer pojavljati težave z vidom – zlasti zaradi preveč pogoste uporabe najrazličnejših zaslonov. Prav tako so pogoste tudi težave s hrbtenico – predvsem zaradi dolgotrajnega sedenja.

Oglejte si neverjetno logistiko, ki je potrebna za vremensko napoved!

Glede na napisano, lahko sedaj sami premislite o tem, ali bi bili sposobni opravljati takšno delo, kot je napovedovanje vremena in vse, kar sodi zraven. Na prvi pogled se torej zdi, da je napoved vremena povsem preprosta zadeva, a kot smo lahko spoznali, slednje še zdaleč ni res.